Вита пара

Що таке вита пара
Вита пара один з найвикористовующихся кабелів при прокладці локально обчислювальних мереж (ЛОМ). Це мідний або обмідньонний кабель складающийся з 8 проводів попарно переплетених між собою
Відрізняють 3 основних типів кабелю:
UTP - неекранований
FTP - екранований
SFTP - додатково екранований металевим обплетенням
Також кожен з типів бувають для внутряшнього та зовнішнього використання, кабель для зовнішнього використання має стійку до атмосферних явищ ізоляцію

Схеми обжима
Обжим кабелю типа вита пара робиться спеціальним інструментом для обжима роз'єма RJ-45 (кримпер або просто обжимка)
Для правильного обжима зніміть ізоляцію з кабелю, розберіть вітвленіє жил щоб кожен провід був окремо, зберіть провода в наступному порядку:
-
біло-помаранчевий
-
помаранчевий
-
біло-зелений
-
синій
-
біло-синій
-
зелений
-
біло-коричневий
-
коричневий
Обріжте кабелі так щоб вийшла ровна лінія,візьміть конектор контактами до себе, вставьте в нього провода одним обережним рухом, перевірте щоб всі провода доходили до кінця коннектора, обережно вставте коннектор з проводами в обжимні клещі та затисніть контакти. Вийміть коннектор з обжимних клещей та перевірте що леза контактів зайшли в усі жили



Категорії кабелю
Існує вісім категорій витої пари-від 1 до 8. Кожна категорія визначає пропускну здатність по частоті і соответсвенно швидкість обміну даними. Кабель більш високої категорії зазвичай містить більше пар проводів і кожна пара має більше витків на одиницю довжини.
Сat1 Лінія з двох проводів, використовується тільки в аналоговій телефонії (не підходить для сучасних систем).
Сat2 Кабель з двох пар був створений для мереж Token Ring і Arcnet. Зараз іноді зустрічається в телефонних мережах. Забезпечує швидкість до 4 Мбіт/с.
Сat3 Сама перша вита пара на 4 пари. Розроблена для використання в мережах Ethernet 10Base-T. Сьогодні мало використовується.
Сat4 Кабель складається з 4-х скручених пар і застосовувався в мережах Token Ring, 10/100Base-T. швидкість передачі даних не перевищує 16 Мбіт/с по одній парі.
Сat5 Перша вита пара, що дозволила передавати інформацію на швидкості до 100 Мбіт/сек. Підтримує швидкість передачі даних до 100 Мбіт/с при використанні 2 пар і до 1000 Мбіт/с при використанні 4 пар.
Сat5e вдосконалений варіант Cat5. Найпопулярніший і затребуваний кабель. З його допомогою можна передавати інформацію на швидкості до 1 Гбіт/с. іноді зустрічається двопарний кабель категорії 5E. Переваги даного кабелю в більш низькій собівартості і меншій товщині.
Сat6 Неекранований кабель (UTP) складається з 4 пар провідників і здатний передавати дані на швидкості до 10 Гбіт/с на короткі відстані (до 55 м).
Сat6a Покращений варіант з at 6. Кабель розроблений в 2008 р. складається з 4 пар провідників і здатний передавати дані на швидкості до 10 Гбіт / с на відстань до 100 м. Кабель цієї категорії має або загальний екран (F/UTP), або Екрани навколо кожної пари (U/FTP).
Сat7 Категорія була створена в 2002 році спільно з Cat 6. Швидкість передачі даних - до 10 Гбіт / с. Кабель цієї категорії має загальний екран і екрани навколо кожної пари (F/FTP або S/FTP).
Сat7a Модифікація Сat7. Кабель має загальний екран і екрани навколо кожної пари (F/FTP або S/FTP).
Сat8/8.1 Цей стандарт представили в 2016 р. повністю сумісний з кабелем категорії 6a. швидкість передачі даних до 40 Гбіт/с при використанні стандартних конекторів 8P8C.Кабель цієї категорії має або загальний екран, або Екрани навколо кожної пари (F/UTP або U/FTP).
Cat8.2 Цей кабель відрізняється від Cat 8.1 більшою стійкістю до перешкод і використовується з пропрієтарними коннекторами TERA, GG45 і ARJ-45. Повністю сумісний з кабелем категорії 7a. Швидкість передачі даних до 40 Гбіт/с. Кабель цієї категорії має загальний екран і екрани навколо кожної пари (F/FTP або S/FTP).